Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie kominkowe – dobry sposób na ciepło w domu

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie kominkowe, chcąc się cieszyć strzelającym ogniem w salonie, które daje ciepło i przyczynia się do przytulnego klimatu w domu.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów pieców kominkowych, różniących się od siebie funkcjami i ceną oraz co oczywiste wyglądem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba wziąć pod rozwagę różne aspekty, przede wszystkim jaką powierzchnię będziemy ogrzewać. Można zdecydować się na kominek otwarty i zamknięty.

Kominek otwarty – miejscem spotkań rodzinnych

Kominki otwarte użytkowane są zazwyczaj jako element dekoracyjny i stwarzający niepowtarzalny klimat. Są punktem, wokół którego koncentrują się spotkania rodzinne, gdzie migoczący ogień umila wspólnie spędzony czas. Traktowane są też jako dodatkowe źródło ciepła, bowiem niemożliwe jest ogrzanie nim całego domu. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku kominka z otwartym paleniskiem źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania, dlatego są w stanie ogrzać tylko pomieszczenia usytuowane najbliżej.  Znaczna część ciepła jest zasysana z powrotem do przewodu kominowego i ulatuje na zewnątrz (w prawidłowo zbudowanym kominku otwartym tylko ok. 10–20% energii cieplnej pozostaje w pomieszczeniu). Trzeba pamiętać o zachowaniu koniecznych środków ostrożności, bowiem otwarty kominek stwarza realne zagrożenie pożarowe.

Kominki zamknięte – zadbaj o ciepło w całym domu

Kominki zamknięte (z wkładem lub kasetą kominową) znajdują coraz więcej zwolenników, bowiem przy względnie niskich kosztach są w stanie ogrzać nawet duże powierzchnie. Komora spalania jest odizolowana szybą. W przypadku kominków zamkniętych 80% ciepła wytwarzanego w procesie spalenia drewna pozostaje w domu. Wkłady kominowe zakładane są w nowobudowanych kominkach, natomiast kasety wmontowuje się we wcześniej postawione kominki, bez konieczności dokonywania znacznych przeróbek lub też w nowych, ale znajdujących się w małych pomieszczeniach (kasety są mniejsze od wkładów kominowych).

Ogień płonący w kominku ogrzewa wkład, który zwraca do powietrza zgromadzone ciepło. Wydostaje się ono przez kanał nawiewny lub szczelinami znajdującymi się pomiędzy obudową, a wkładem kominowym oraz przez kratki w okapie kominka, napływając do pomieszczenia bezpośrednio je nagrzewając. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki na osłonie kominka lub jest przenoszone kanałami systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) do pozostałych pomieszczeń w budynku.
Profesjonalne wkłady kominkowe potrafią ogrzać budynek o powierzchni do ok. 400m3, nadto zapewniają bezpieczeństwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Ogrzewanie grawitacyjne i wymuszone

Instalację kominków i systemu DGP najbezpieczniej jest zlecić rzetelnej firmie, która umiejętnie zrealizuje montaż szczelnej instalacji. Powietrze w systemie DGP transportowane jest w dwojaki sposób – grawitacyjnie lub w obiegu wymuszonym.

Układ grawitacyjny nie jest zbyt skomplikowany – ogrzane powietrze unosząc się do góry dostaje się do kanałów dystrybucyjnych, którymi przenosi się do innych pomieszczeń. Użycie takiego rozwiązania niesie ze sobą stosunkowo niskie koszty, ponadto jego prosty mechanizm działania przekłada się na niezawodność. Niestety za jego pomocą można ogrzać tylko te pomieszczenia, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z pokojem, w którym umiejscowiony jest kominek.

Zalety:

 • niezależny od dostaw energii elektrycznej;
 • bezobsługowy;
 • bezgłośny;
 • bezawaryjny;
 • tańszy od systemu wymuszonego;

Wady:

 • brak możliwości ogrzewania pomieszczeń poniżej kominka;
 • ograniczona długość poziomych rur rozprowadzających gorące powietrze;
 • konieczność stosowania jak najkrótszych odcinków kanałów powietrznych;
 • trudności z równomiernym ogrzaniem wszystkich pomieszczeń;
 • przenoszenie dźwięku;

Układ wymuszony jest bardziej zaawansowany i sprawdza się w momencie, gdy potrzebne jest ogrzanie domu o większej powierzchni (powietrze rozprowadzane jest kanałami o długości do 10 m). Kluczowym elementem w układzie wymuszonym jest aparat nawiewny, który najpierw zasysa gorące powietrze, a następnie wtłacza je do wszystkich rozwidleń systemu. Pracuje z wykorzystaniem prądu, co przekłada się na droższe użytkowanie. Istnieje możliwość ustawienia pożądanej temperatury, poprzez stosowne ustawienie kratek regulujących napływ ciepłego powietrza, zamontowanych na wylotach przewodów nawiewnych. Prawidłowo dobrany i zainstalowany system może ogrzać do 200m2 domu. Istotne jest aby kominek zamknięty umiejscowić w środkowej części budynku, aby kanały transportujące ciepłe powietrze miały równomierną odległość, dzięki czemu ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po całym domu.

Zalety:

 • umożliwia prowadzenie kanałów z gorącym powietrzem na znaczne odległości oraz poniżej poziomu posadowienia kominka;
 • oferuje większą pewność równomiernego nagrzania poszczególnych pomieszczeń;
 • oferuje dużą dowolność wyboru drogi prowadzenia kanałów powietrznych;
 • może współpracować z czujnikami temperatury;
 • nie przenosi dźwięku;

Wady:

 • jest droższy od systemu grawitacyjnego;
 • wymaga stosowania specjalnych kanałów zmniejszających szum powietrza;
 • jest uzależniony od dostaw energii elektrycznej;
 • wymaga czyszczenia i konserwacji.

Nasza firma oferuje w Szczecinie i okolicy suche drewno opałowe do każdego rodzaju kominka. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

JESTEŚMY SOLIDNYMI DOSTAWCAMI DREWNA I PŁACISZ TYLKO ZA TAKĄ ILOŚĆ DREWNA JAKĄ MASZ UŁOŻONĄ. JEŚLI PO UŁOŻENIU DREWNA BĘDZIE GO MNIEJ NIŻ ZAMÓWIŁEŚ DOWIEZIEMY RÓŻNICĘ.

Naszą działalność w branży drzewnej prowadzimy od lat, a zdobyte doświadczenie przekładamy na jakość naszych usług. Jesienią i zimą należy odpowiednio zadbać o ogrzewanie domu, by łatwiej znieść tę uciążliwą porę roku. Nasza firma posiada w sprzedaży różnorodne gatunki drewna kominkowego, począwszy od brzozowego, przez jesionowe, grabowe, bukowe czy akacjowe, na dębowym kończąc. Każde z nich posiada swoiste właściwości, które czynią je doskonałym materiałem opałowym. Sprzedajemy suche i przesuszone drewno kominkowe w Szczecinie i okolicy, by dostarczyć tego cennego surowca wszystkim chętnym Klientom. Sprzedawane przez nas drewno kominkowe jest ułożone co pozwala dokładniej zmierzyć jego ilość.
Udostępnij na FB

Oferujemy suche drewno kominkowe w Szczecinie, dostępne całorocznie różnorodne gatunki drewna

Przy wyborze drewna powinno się kierować nie tylko jego gatunkiem, ale także stopniem wysuszenia. Drewno mokre daje o wiele mniej ciepła, tracąc energię na odparowanie wody. Osadzająca się na ścianach kominka smolista sadza, może z czasem wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Nasza firma oferuje w Szczecinie suche drewno kominkowe, dzięki czemu mogą mieć Państwo pewność, że w pełni będą wykorzystane wszystkie jego właściwości. Oferujemy drewno brzozy doskonale nadające się na rozpalanie czy bardzo wydajne drewno jesionu lub dębu. Ponadto wysokoenergetyczne drewno grabu i akacjowe, które pozwolą przetrwać zimę w ciepłej atmosferze.

Nasza firma oferuje drewno kominkowe Szczecin, ułożone i pocięte by nie zawieść Państwa oczekiwań

Trudno precyzyjnie odmierzyć dokładną ilość drewna, dlatego tak ważne są stosowane w branży drzewnej jednostki miar, które dla kupujących mają niemałe znaczenie. Wiadomym jest, że najbardziej rzetelną i korzystną dla Klientów jest jednostka mpu i my taką właśnie miarą posługujemy się przy sprzedaży. Zależy nam na zadowoleniu naszych Klientów, dlatego oferujemy w Szczecinie drewno kominkowe ułożone po uprzednim pocięciu. Oferujemy wiele gatunków drewna kominkowego, które dostarczy Państwu ciepła na całą, długą zimę.

Dla naszych Klientów przycinamy i łupiemy drewno, oferujemy także dowóz drewna w zachodniopomorskim

Drewno kominkowe to cenny surowiec opałowy do domów ogrzewanych kominkiem. Jednakże ze względu na swoje gabaryty i wagę bywa nieco uciążliwy. Dla wygody naszych Klientów oferujemy przycinanie i łupanie drewna kominkowego. Każdy Klient może zamówić usługę dowozu zakupionego drewna. Koszt ustalany jest indywidualnie, bowiem uzależniony jest od wielkości zmówienia oraz miejsca dostarczenia. Nasze doświadczenie i znajomość branży przekładają się na doskonałą jakość usług. Zaopatrując się w naszej firmie, możesz mieć pewność, że kupujesz drewno kominkowe najwyższej jakości.

DREWNO KOMINKOWE

DOWOZIMY DREWNO

- Szczecin
- Gryfno
- Police
- Mierzyn
- Dobra
- Miejsca w odległości do 80 km od Szczecina

Jakość dostarczanego drewna

 • Oferujemy w ciągłej sprzedaży drewno kominkowe suche i podsuszone. Suche drewno zapewni dobre ogrzewanie domu i lepszą sprawność kominka, gdyż cała energia spalania jest użyta na ogrzewanie a nie dosuszanie palącego się drewna.
 • Jako jedni z niewielu dostawców drewna dostarczamy drewno pocięte i połupane stosując miarę (metr przestrzenny układany mpu), dlatego naszego drewna JEST PO PROSTU WIĘCEJ !!!